تماس با ما

شماره تماس: 42212519 -086

 

دورنگار: 42235220-086

 

ساوه- خيابان جمهوري.سه راه استقلال

 

bcsaveh@ساعات كاري شهركتاب 9 صبح تا 2ظهر

عصر 4 بعدازظهر تا 9 شبآمار کاربران

معرفي كتاب 1

 

داستاني فوق العاده جذاب و خواندني از شخصيت هايي

كه در كتابها با آنان آشنا شده و اكنون با ما زندگي مي كنند


معرفي كتاب 2

 

لذت چيزي را كه داري با آرزوي چيزي كه نداري ضايع نكن!

آنچه اكنون داري؛چيزي بوده كه زماني آرزويش را داشتي!

 

 


آرش سنجابی نویسنده، مترجم و فیلمساز کُرد، در روز های گذشته با حضور در کرمانشاه فیلم مستند زندگی محمد علی سپانلو را در جمعی خصوصی به نمایش گذاشت و این دیدار بهانه ایی شد تا با وی مصاحبه ایی حضوری را انجام دهیم.

 

 

برای مشاهده ی متن کامل به ادامه ی مطلب مراجعه کنید .نام تمام مردگان یحیاست ... /گفتگو با آرش سنجابی
آرش سنجابی نویسنده، مترجم و فیلمساز کُرد، در روز های گذشته با حضور در کرمانشاه فیلم مستند زندگی محمد علی سپانلو را در جمعی خصوصی به نمایش گذاشت و این دیدار بهانه ایی شد تا با وی مصاحبه ایی حضوری را انجام دهیم.

 
شهر کتاب ساوه
آرش سنجابی را بیشتر با داستان ها و ترجمه هایش می شناسیم، از چه زمانی وارد حوزه فیلم سازی شدید؟
 قبل از آنکه من تجربه جدی در داستان نویسی داشته باشم، زمانی که حدودا هفده ساله بودم، برای نخستین بار یک فیلم نامه ای داشتم به نام  "تاول" که با جسارتی خاص که شاید مربوط به یک تی نِی جر هفده ساله بود، تصمیم گرفتم که این فیلم کوتاه را با هزینه شخصی بسازم که  سال 76، حدود هشتصد هزار تومن هزینه برداشت که آن زمان پول کمی هم نبود ... . این بودجه توسط دو دوست فراهم شد که ما کار را شروع کردیم و تا انتهای فیلم برداری هم پیش رفتیم که بنا به دلایلی که مهمتریین آن دغدغه های مالی بود، هرگز به مرحله ی تدوین نرسید.
این اولین و آخرین تجربه فیلم سازی من در آن زمان بود و بعد از آن هم بر می گردد به دوسال قبل که ما به صورت جدی تصمیم داشتیم فیلم مستند آقای محمود دولت آبادی ساخته شود. اما مهمترین دلیلی که این تصمیم دو سال به تعویق افتاد، پیدا نکردن یک تهیه کننده بود زبرا علاوه بر ساپورت مالی باید به عنوان یک پشتوانه حضور جدی داشته باشد، که با پیدا کردن مچنین تهیه کننده ای مسیرهای بعدی کار راحت تر می شد. ناگفته نماند که در این مسیر، حمایتی که آقای مسعود کیمیایی کردند - به لحاظ معرفی تصویر بردار خوب، و همچنین معرفی عوامل - نقش به سزایی داشتند.
ساخت این مستند از چه زمانی شروع شد، و چرا محمد علی سپانلو؟
اگر شما در عرصه ادبیات با کارهای من آشنا باشید، به واسطه ی اینکه سال ها درگیر مسئله مهم مجوز نگرفتن آثار تالیفی ام بودم و هچنان هستم - البته غیر از مجموعه داستان "از میان تارهای مرتعش"- انبوهی کار منتشر نشده، در نشر ققنوس و نشر چشمه و ... دارم. خب برای اینکه از عرصه خارج نشوم، به سمت حاشیه های نویسندگی مثل کار ترجمه و گرداوری ها و ... کشیده شدم. در قسمتی از این حاشیه ها من بر روی پروژه ای به نام شناخت نامه ها، که همسان با شناخت نامه هایی بود که در کشور ایتالیا تولید می شد، کار می کردم و به نشر مروارید هیجده چهره ادبی را پیشنهاد دادم که لازم است از آن ها شناخت نامه منتشر شود و آنها هم گفتند هر تعداد که خودت می خواهی از بین این هیجده چهره انتخاب کن و من محمود دولت آبادی، علی اشرف درویشیان و محمد علی سپانلو را انتخاب کردم.
به واسطه ی نزدیک شدن به سپانلو و دولت آبادی، احساس کردم فضا برای بصری شدن این شناخت نامه ها محیاست. اما آن قسمت از سوال شما که چرا سپانلو؟ باید بگویم که مهمترین دلیل آن، علاقه ای بود که به این چهره ادبی داشتم. با نزدیک شدن به سپانلو، احساس کردم که ظرفیت های خیلی زیادی دارد - که شاید حتی به قسمتی از آن ها - دست پیدا نکرده ایم. سپانلو علاوه بر کار در زمینه  شعر، داستان، ترجمه و ... در چند فیلم سینمایی نیز قبل و بعد از انقلاب بازی کرده است. یعنی در واقع ایشان یک شخصیت چند وجهی هستند و این چند لایه بودن محمد علی سپانلو برای من جذابیت داشت که خود من هم به نحوی در عرصه هنر، چند وجهی و چند محوری فعالیت کرده ام
از چه سالی کار شروع شد و کل فیلم چه مدت طول کشید؟
 مطالعه و تحقیقی که من روی زندگی سپانلو داشتم از سال 86 شروع شد. اما آن زمان اصلاً به ساخت فیلم مستند از زندگی ایشان فکر نمی کردم و بیشتر تحقیقات جنبه ادبی داشت، تا سال 88 که تصمیم من برای ساخت مستند از زندگی محمد علی سپانلو جدی شد و اردیبهشت امسال هم با پیدا شدن یک ساپورت کننده مالی و تهیه کننده خوب، کار را به مرحله اجرا در آوردیم و از تاریخ 6 شهریورماه تا 28 شهریورماه، به مدت بیست و دو روز ما مرحله تصویر برداری را انجام دادیم، که تدوین آن حدود دو ماه به طول انجامید.
 تهیه کننده این کار کیست؟
سعید اردهالی یکی از ناشران خوب تهران تهیه کننده این اثر می باشد.
واکنش خود آقای سپانلو به این مستند چگونه بود؟
از آن روزهایی که ما شناخت نامه تهیه می کردیم، هفته ای دو روز با خود سپانلو بودیم و یکی از اخلاق های عجیب سپانلو در برخوردهای اول این بود که خیلی دیر اخت می شد، اما بعد از آن نهایت همکاری را می کرد. خود ایشان شاهد بودند که در رابطه با پروژه شناخت نامه اش، چقدر نیرو و زمان گذاشتم و کسانی که با من کار کرده اند می دانند که من از ریزترین جزئیات زندگی آنان چشم پوشی نکرده ام. من زمانی که پیشنهاد ساخت این مستند را به آقای سپانلو دادم، ایشان قبول کردند و گفتند اگر می خواهی روی این پروژه کار کن.
زمانی که من شناخت نامه را شروع کردم، آقای سپانلو به گواه عکس هایی که در فیلم است در سلامت کامل به سر می برند و به هیچ عنوان بیماری که اکنون دارند، آن موقع نداشتند. در واقع بیماری هم دلیلی نبود که ما به سمت سپانلو برویم. اما برخی بیمار بودن سپانلو را دلیلی برای ساخت این مستند انعکاس دادند، در واقع باید بگویم خیر، چون بیماری سپانلو ربطی به ساخت این فیلم نداشت. هر چند این موضوع یک مانعی بود که در این مستند سپانلو را نمایش بدهیم. ما معمولا از تصاویر پارسال سپانلو استفاده کردیم، زیرا به لحاظ جسمی و به علت شیمی درمانی و ... چهره ی آقای سپانلو برای تصویر برداری، چهره ایده آلی نبود. اما این را جداً می گویم که بیماری آقای سپانلو دلیل ساخت این فیلم مستند نبود.
دلیل نام گذاری این مستند با عنوان "نام تمام مردگان یحیاست" چه بود؟
به گواه خیلی از کارشناسان، سپانلو در عرصه شعر، با "نام تمام مردگان یحیاست" دوران شاعری اش به دو شاخه متفاوت تقسیم می شود. در واقع خیلی از شاعران و مردمی که با شعر آشنا هستند، سپانلو را با این شعرِ می شناسند. و من احساس کردم که این عنوان، نام مناسبی است برای این فیلم مستند. حتی قبل از شروع کار هم احساس می کردم که فیلم باید به این نام باشد.
کمی پیرامون چهره هایی که در این فیلم صحبت می کنند بگویید؟
ما برای اینکه مستند سپانلو و دولت آبادی متفاوت باشد از همان اول برنامه ریزی داشتیم. یعنی نباید شباهتی - چه به لحاظ ساختار و چه از لحاظ فرم و تصویر و ... - در این دو فیلم می بود. خب طبیعتا چهره هایی که در دو فیلم هم صحبت می کنند، تا حدودی باید متفاوت باشند. البته چند چهره مشترک هم داریم. ما بیشتر سپانلو را پیرامون شعرش در این کار بررسی کرده ایم. به همین دلیل شاعرانی که به لحاظ بار ادبی سطح بالایی داشتند و همین طور تاثیر گذار بودند انتخاب کردم. به غیر از سایه، ما با بقیه شاعرانی که خواستیم گفتگو کردیم. چهره هایی مثل آیدین آغداشلو، سیمین بهبهانی، حافظ موسوی، شمس لنگرودی، محمود دولت آبادی، احمد رضا احمدی و...
ما در این فیلم شاهد تصویر برداری و نور پردازی متفاوتی هستیم، راجع به این موضوع هم صحبت کنید؟
صحنه آرایی ها به گونه ای بوده که خودِ صحبت کننده، مثلا در قطعه شعری در وصف حال خود گفته... یا تصویر برداری ها به نحوی بر اساس شخصیت کسانی بوده که در این فیلم صحبت می کنند و هم چنین نور پردازی ها که در جایی لازم بوده نور مستقیم و در جایی دیگر می باید نور از کنار و... به صحنه می تابید.
نحوه توزیع فیلم به چه صورت است و مستند دولت آبادی چه زمانی پخش می شود؟
این مستند در تیراژی بیش از 100هزار نسخه در کتابفروشی های معتبر سراسر کشور توزیع می شود و مستند دولت آبادی که فیلم برداری آن به پایان رسیده است را با فاصله ی 6ماهه به بازار عرضه خواهیم کرد.
در مورد کارهای آینده خود در این زمینه بگویید و اگر صحبتی مانده بفرمایید؟
در مورد کارهای آینده خود باید بگوییم که 2 مستند دیگر را از شمس لنگرودی و در صورت توافق از منصور یاقوتی نیز خواهم ساخت .
در پایان هم از کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند می خواهم که اگر ایده ای در این زمینه دارند حتما پا پیش بگذارند و کار کنند. یا حتی جنبه های از زندگی آقای سپانلو و آقای دولت آبادی ممکن است از نظر ما مخفی مانده باشد، که می توان مستند تازه ای در این مورد ساخت، همچنان که در جهان چندین و چند مستند می تواند راجع به زندگی و آثار یک چهره ادبی ساخته شود.
 


ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 9 آبان ماه، 1391 توسط admin  پرینت

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 «زندگی دوم» اس. جی واتسون در ایران  [ دوشنبه، 18 بهمن ماه، 1395 ] 175 مشاهده
 ادیان در خدمت انسان  [ شنبه، 29 آبان ماه، 1395 ] 143 مشاهده
 نقد رمان صد سال تنهایی به قلم آقای نظام بابایی  [ يكشنبه، 20 آذر ماه، 1390 ] 14174 مشاهده
 شروع دوباره جلسات نقد با "بي كتابي"  [ سه شنبه، 28 آذر ماه، 1396 ] 26 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب